Maratończycy z Miasteczka

Cracovia Maraton to coroczna impreza biegowa organizowana wiosną w stolicy małopolski, w tym roku już 18-ta edycja, w której wzięli udział również mieszkańcy Miasteczka Śląskiego: Edward Papała (wynik 3 godziny 39 minut 37 sekund), Piotr Zwardoń (3:45:33) oraz Adrian Zwardoń (3:56:13)! Dla większości z nich jest to miejsce, w którym udało się po raz pierwszy pokonać królewski dystans kilka lat temu. Impreza na bardzo wysokim poziomie, średnio startuje tam około 6 tysięcy maratończyków z całego świata. Dla nich jest obowiązkowym punktem stanowiącym rozpoczęcie sezonu biegowego.

Na biegowe imprezy mieszkańcy Miasteczka zabierają flagę z Herbem Miasteczka Śląskiego. Pomysł utożsamienia się z miastem narodził się podczas pierwszego zagranicznego wyjazdu maratońskiego Adriana Zwardonia, w marcu 2015 roku. Od tego czasu, wszystkie imprezy biegowe z udziałem znajomych, braci, mieszkańców Miasteczka Śląskiego są uwieczniane pamiątkowym zdjęciem i wpisem na fladze. Flaga była dotychczas już dwukrotnie w Rzymie, w Pradze i w Atenach gdzie powiewała na historycznym olimpijskim stadionie. W kraju natomiast wielokrotnie w Krakowie, Wrocławiu, Dębnie, Katowicach, Poznaniu i Warszawie. W taki właśnie sposób łączona jest pasja do biegania z turystyką, w skrócie turystyka biegowa z małym akcentem promującym nasze Miasto.

Maratończycy z Miasteczka Śląskiego tworzą coraz liczniejszą grupę, wśród nich są na pewno: Krzysztof Wolny, Edward Papała, Dariusz Zwardoń, Adrian Zwardoń, Piotr Zwardoń, Danuta Pracka, Dariusz Pracki, Mateusz Kaleja, Jan Gajda, Dariusz Karamański, Krzysztof Siwy, Henia Gogolin, Piotr Gogolin, Natalia Napieralska, Michał Napieralski.

Cracovia Maraton 2019 był w tym roku wyjątkowy. Przygotowania do maratonu to wiele wyrzeczeń i poświęceń. Nie jest możliwe zrealizowanie takiego wyzwania bez wsparcia bliskich. Osobą która wspierała braci w przygotowaniach do wydarzeń związanych z bieganiem był na pewno Henryk Zwardoń, który niejednokrotnie angażował się we wspólne wyjazdy, pomagając jako kierowca, motywując i gratulując jak trener. W tym roku grupa biegowa z Miasteczka Śląskiego poświęciła krakowski maraton jego pamięci.

Jakie są plany na przyszłość Maratończyków z Miasteczka? Na pewno w tym roku nie obejdzie się bez Silesia Maratonu, który odbędzie się na początku października. Edward Papała planuje pokonanie dystansu ultramaratonu liczącego aż 100 km. Bracia Zwardoń kierują swoje myśli w stronę Złotego Stoku, gdzie w lipcu odbędzie się górski bieg na Jawornik. Z zagranicznych wyjazdów - przymierzają się do maratonu w Budapeszcie oraz Florencji. Flagi Miasteczka Śląskiego jeszcze tam nie było…

Trzymamy kciuki za naszych biegaczy, dziękujemy im za promowanie Miasteczka Śląskiego na trasach maratonów i nie tylko, gratulujemy świetnych wyników oraz życzymy żelaznego zdrowia, wytrwałości w przygotowaniach i radości z każdego przebiegniętego kilometra!

powrót

wróć na górę